WARSZTATY BĘBNIARSKIE - kRĄG bĘBNÓW

Pozbądź się toksyn stresu, otwórz się, zbliż się do swojej pierwotnej prawdziwej osobowości, wejdź w stan wewnętrznej harmonii.

Dla własnej edukacji – aby zobaczyć, jak dodanie rytmu swojemu życiu może poprawić Twoje zdrowie
Dla Twojej organizacji – (….) na rzecz dobrego samopoczucia pracowników
Dla Twojej społeczności – aby rozpocząć regularne koło bębniarskie w Twojej społeczności w celu zacieśnienia więzi i redukcji stresu

Drumming & health – a curated list of clinical studies

Archetypiczna determinacja dająca możliwość przetrwania zawarta w rytmach i wspólnym graniu.

Ludzie uderzając w bębny rosną w siłę i w radość, czują się sobie bliżsi, czują się częścią większej całości.  Niezależnie od wieku i kraju w jakim żyją.

Bębny zaś są bardzo silnym narzędziem w zwalczaniu traumy, ograniczeń motorycznych, odbudowywaniu własnej osobowości na nowo.

Grupa lub zajęcia indywidualne.

Redukcja stresu, przekierunkowanie osobowości z melancholijnej ku euforycznej, wzmacnianie motywacji, poczucie wartości jako element budowany transem, wewnętrzna harmonia.

Gdy uderzamy w bęben membrana nie oddaje, przelatują przez nią złość, irytacja, depresja, wracają endorfiny.

W każdym z nas istnieje naturalna potrzeba wyrażania się poprzez rytm – od bicia serca, które determinuje nasze życie, po każdego rodzaju intuicyjny akompaniament podczas tańca, śpiewu czy pracy.

Proponując rytmy, czerpiemy z pierwotnej mądrości – oferując doświadczenia, które rezonują z naturalnym rytmem w naszych ciałach i umysłach. 

Nawiązujemy do pierwotnych tradycji naszego gatunku, rytm jest mostem łączącym nas z naszymi przodkami, którzy korzystali z niego jako narzędzia komunikacji i synchronizacji. Bębny, jako archetypiczne narzędzie, odgrywały kluczową rolę w plemiennych społecznościach, pomagając w budowaniu więzi i tożsamości grupowej. Każdy uczestnik jest integralną częścią rytmicznej struktury, a jego osobisty wkład był nieoceniony w kontekście zbiorowej walki o przetrwanie i harmonię.

Rytm jest nieodłącznym elementem naszego życia i głęboko zakorzenionym aspektem naszej egzystencji. Od zawsze towarzyszy nam w codziennych czynnościach, w biologicznych cyklach oraz w relacjach z innymi ludźmi i otaczającym nas światem. 

 

Liczne badania dowodzą, że te dźwięki nie tylko zaspokajają zmysły uczestników, ale także otwierają drzwi do głębszej świadomości siebie i innych, przywracając poczucie wspólnoty oraz harmonii. Odpowiednio dobrane rytmy są zaproszeniem do odkrycia tego, co w nas tkwi – do wspólnego przeżywania, uczenia się i tworzenia.

Oto co mówią wybrane badania!:

„Magazyn Evolutionary Psychology w 2012 opublikował inne badanie, przeprowadzone przez Wydział Psychologii Eksperymentalnej przy Uniwersytecie Oxford. Badano jak wykonywanie muzyki, w tym gra na bębnie, w przeciwieństwie do pasywnego słuchania, zwiększa próg wytrzymałości na ból i jest połączona z uwalnianiem endorfin. Naukowcy doszli do wniosku, że “aktywne wykonywanie muzyki powoduje wysoki poziom endorfin, a nie muzyka sama w sobie”.

 „Badanie z 2001 roku, które możemy znaleźć w Journal of Evidence-BasedComplementary and AlternativeMedicine, pokazuje, w jaki sposób ćwiczenia rytmiczne z bębnami mogą wpłynąć korzystnie na osoby, które są poddawane silnej presji społecznej i emocjonalnej(managerowie średniego i wyższego szczebla) problemy oraz są wystawione na chroniczny stres. Autorzy badań mówią, że “bębnienie jest niewerbalną, uniwersalną aktywnością, która opiera się na kolektywistycznym aspekcie różnych kultur i nosi znamiona terapii”.

Np. po 12 tygodniach regularnych ćwiczeń z instruktorem odnotowano poprawę w ramach zaburzeń związanych z lękami czy PTSD (zespół stresu pourazowego). Badania te podkreślają wartość sztuki jako narzędzia terapeutycznego.”

„W 2014 roku sprawdzono, jakie są korzyści czysto terapeutyczne bębnienia oraz innych rytmicznych ćwiczeń. Odbiorcami byli pacjenci z chorobą Huntingtona (charakteryzuje się ona kombinacją zaburzeń motorycznych – związanymi z ruchem, zachowania – zmiana nastroju i zdolności poznawczych – odpowiedzialnych za myślenie). Okazało się, że po dwóch miesiącach ćwiczeń i instruowania pacjentów zauważono “poprawę funkcji wykonawczych i zmiany w mikrostrukturze istoty białej w mózgu”.

Źródło:  Journal of CardiovascularMedicine

„The Effects of Drumming on Mental Health: A Systematic Review” (2018) oraz „The Effects of Drumming on Neurophysiological Processes and Feelings of Well-being” (2019), potwierdzają, że gra na bębnach może poprawić funkcje poznawcze i emocjonalne u dzieci.

„Pacjenci po przeszczepieniu komórek krwiotwórczych (HCT) często doświadczają długotrwałej hospitalizacji i znacznych stresów.  W tym szpitalnym oddziale onkologii1 w badaniu pilotażowym wykorzystano instrumenty perkusyjne do promowania dobrego samopoczucia. Trzydziestu pięciu pacjentów zostało zaplanowanych na cztery interaktywne sesje gry na bębnach grupowych (IGD) w salach lekcyjnych podczas leczenia szpitalnego. Badacze spotykali się z pacjentami, aby przeprowadzić 30-minutową sesję gry na perkusji; Przed i po każdej sesji podawano pomiary energii, nastroju, relaksacji, dystresu, bólu i lęku. Średnie wyniki wszystkich pomiarów poprawiły się od okresu przed do po IGD. 100% uczestników stwierdziło, że sesje gry na perkusji zwiększyły ich satysfakcję z pobytu w szpitalu.  Energia pacjenta poprawiła się w 81% sesji, nastrój poprawił się w 88%, wzrósł relaks w 84%, a 49% sesji spowodowało zmniejszenie bólu. Niepokój pacjentów zmniejszył się w 63%, a niepokój w 68% sesji.”

John R. Beck, UNC School of the Arts Wake Forest University Professor of Percussion

publikacja w:  MUSIC AND MEDICINE an Interdisciplinary Journal